Stavebníci končia rok 2017 v pluse

Prezident  ZSPS

kontakt PavolKovacikIng. Pavol KOVÁČIK, PhD., MBA., prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska 56 ročný otec piatich detí je absolventom Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline a Vysokej školy ekonómie a managementu v Prahe. V nedávnej minulosti pôsobil ako podpredseda predstavenstva a investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti a.s. a predtým bol predsedom predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby a.s. Košice. Viac rokov zastával aj funkciu viceprezidenta ZSPS.

Prezident ZSPS je štatutárnym orgánom zväzu a je oprávnený konať a robiť právne úkony za zväz vo všetkých záležitostiach. Prezidentovi prináleží najmä:

  • riadiť rokovania Prezídia ZSPS a zabezpečovať realizáciu prijatých uznesení
  • riadiť prácu riaditeľa a sekretariátu zväzu a štatutárne orgány spoločností alebo iných právnických osôb založených zväzom
  • zvolať rokovanie odborných komisií.

 

 

STV1 | 22.12.2017 | 19:00 | Relácia: Správy RTVS | Téma: Stavebné firmy

Viliam STANKAY, moderátor
--------------------
Po vlaňajšom prepade, by malo tento rok slovenské stavebníctvo skončiť s takmer trojpercentným rastom. Firmám pomáha najmä stále rastúca výstavba nových bytových aj kancelárskych komplexov ako aj priemyselných hál. Výstavba nových bytov rastie o viac ako 13%. Tradičný ťahúňa stavebných firiem diaľničná výstavba totiž stagnuje. V budúcom roku by mohli pribudnúť úplne nové projekty výstavby nájomných bytov firmami. Vláda pre ne pripravuje nový dotačný projekt.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
Povolebný rok tradične otrasie stavebným trhom. Vlani firmám štát veľa práce neponúkol a oveľa lepšie to nebolo ani tento rok. Aj preto stavebné firmy čoraz viac rozkladajú riziká a okrem diaľníc stavajú aj byty.

Pavol KOVÁČIK, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska
--------------------
Bytová výstavba bude ešte niekoľko rokov ťahať stavebníctvo samozrejme, ale myslím, že ešte to bude či už kancelárske priestory, alebo teda priemyselná výstavba. Ale pevne verím, že teda sa opäť oživí dopravná infraštruktúra.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
Napriek tomu, že tento rok už pribudlo na Slovensku asi 11-tisíc bytov, podľa Asociácie realitných kancelárií je to stále málo, a v počte bytov v rámci Európskej únie stále zaostávame. Navyše rastúca ekonomika a mzdy v kombinácii s výhodnými hypotékami tlači aj záujem o byty čoraz vyššie.

Ján PÁLENČÁR, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
--------------------
Keďže dopyt je stále veľmi silný, tak ceny nám naďalej rastú. Hoci musíme povedať, že práve rok 2017 bol zaujímavý s tým, že rýchlosť vzrastu cien sa spomalila. To znamená, pomalšie rastieme, ako sme boli zvyknutý v rokoch 2014, 2015, 2016.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
Podobný trend očakávajú realitné kancelárie aj v roku 2018. Stavebníci by mohli mať v budúcom roku viac práce aj na výstavbe nájomných bytov. Vláda zvažuje, že by dala možnosť čerpať štátne dotácie aj firmám.

Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/ /vysielané dňa: 16.12.2017/
--------------------
Riešime akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Riešime podnikové nájomné bývanie. Prečo by napríklad zamestnávatelia nemohli mať rovnaké podmienky na výstavbu nájomných bytov, ako to majú mestá a obce.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
Projekt by tak umožňoval investorom stavať aj vlastné ubytovacie kapacity.

Pavol KOVÁČIK, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska
--------------------
Trhovo neorganizovaných nájomných bytov je relatívne dostatok, ale to je samozrejme trhovo drahé, a podnikové nájomné bývanie, takéto byty, ktoré sú špeciálne určené na tento účel, samozrejme sú ďaleko efektívnejšie.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
Nový projekt by mohol začať fungovať už v budúcom roku. Marek Zgalinovič, RTVS.

Dokumenty  NA STIAHNUTIE

Niektoré dokumenty sú určené len členom zväzu. Prosím prihláste sa prostredníctvom svojho firemného alebo osobného účtu.

Pokiaľ svoje užívateľské meno a heslo nepoznáte, kontaktujte administrátora webovej stránky.

ZSPS v skratke

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska je nezávislá dobrovoľná, nepolitická, otvorená hospodárska a záujmová právnická osoba vykonávajúca svoju činnosť ako organizácia zamestnávateľov.

Združuje hospodárske podnikateľské subjekty pôsobiace v činnostiach súvisiacich so stavebníctvom.

Kontakt

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Viedenská cesta 5

851 01 Bratislava

(02) 436 332 63

sekretariat@zsps.sk

www.zsps.sk

Prihlásenie