[teraz.sk] V. Jurík: Na dúfaní nie je možné postaviť ekonomiku

Prezident  ZSPS

kontakt PavolKovacikIng. Pavol KOVÁČIK, PhD., MBA., prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska 58 ročný otec piatich detí je absolventom Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline a Vysokej školy ekonómie a managementu v Prahe. V nedávnej minulosti pôsobil ako podpredseda predstavenstva a investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti a.s. a predtým bol predsedom predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby a.s. Košice. Viac rokov zastával aj funkciu viceprezidenta ZSPS.

Prezident ZSPS je štatutárnym orgánom zväzu a je oprávnený konať a robiť právne úkony za zväz vo všetkých záležitostiach. Prezidentovi prináleží najmä:

  • riadiť rokovania Prezídia ZSPS a zabezpečovať realizáciu prijatých uznesení
  • riadiť prácu riaditeľa a sekretariátu zväzu a štatutárne orgány spoločností alebo iných právnických osôb založených zväzom
  • zvolať rokovanie odborných komisií.

 

 

Slovensko potrebuje projekty, hovorí zakladateľ Smart Cities klubu.

 Bratislava 25. júna (TASR) – Na dúfaní, že sa situácia zlepší, nie je možné postaviť ekonomiku, Slovensko potrebuje projekty verejných investícií. Uviedol to poradca prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a zakladateľ Smart Cities klubu Vladimír Jurík v diskusnom paneli na konferencii Inovácie v architektúre a stavebníctve - Fórum slovenského stavebníctva 2020.

Ako dodal Jurík, na Slovensku sa zatiaľ riešila ešte len sanácia škôd, ktoré spôsobila pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené opatrenia. „Ale nehovorilo sa o tom, čo ďalej s tým prepadom ekonomiky, a to sme vnímali ako problém celkom logicky, pretože stavbári si dobre pamätajú obdobie finančnej krízy z roku 2008,“ dodal Jurík s tým, že v tom čase došlo k obrovskému výpadku investícií.

„Keď nie sú súkromní investori, tak musia nastúpiť investori verejní,“ myslí si Jurík. Za príklad kladie Nemeckú spolkovú republiku, ktorá si v súčasnosti požičiava 218 miliárd eur s tým, že presne vie, na čo ich použije.

Prezident ZSPS Pavol Kováčik je presvedčený, že práve stavebníctvo by malo byť stabilizačným faktorom pri nadchádzajúcej obnove ekonomiky. Upriamuje pozornosť na multiplikačný efekt stavebníctva, keďže je to typické domáce odvetvie, ktoré zamestnáva domácich zamestnancov. Subdodávky či dodávky sú z väčšiny takisto domáce a i výrobcovia stavebných látok sú domáci. Investície do stavebníctva sa preto do štátnej kasy vracajú vo forme daní, DPH či lepšej kúpnej sily obyvateľstva. Popritom všetkom sa podľa Kováčika aj tvorí hodnota projektov, ak sú investované zmysluplne a sú prínosom pre budúcu návratnosť.

Predstavitelia ZSPS apelujú na to, aby sa neopakovala situácia z roku 2008. „Máme rovnaké, veľmi podobné riziko ako v roku 2008, a to napriek tomu, že ide o iný typ krízy. Aj v rokoch 2008 – 2010 bol súbeh jednak krízy a zároveň parlamentných volieb a výmeny vlády. Na Slovensku doteraz vždy po výmene vlády došlo k určitému jednoročnému poklesu investícií,“ upozornil Kováčik.

Prevzaté z https://www.teraz.sk/spravy/v-jurik-na-dufani-nie-je-mozne-po/476443-clanok.html

Dokumenty  NA STIAHNUTIE

Niektoré dokumenty sú určené len členom zväzu. Prosím prihláste sa prostredníctvom svojho firemného alebo osobného účtu.

Pokiaľ svoje užívateľské meno a heslo nepoznáte, kontaktujte administrátora webovej stránky.

ZSPS v skratke

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska je nezávislá dobrovoľná, nepolitická, otvorená hospodárska a záujmová právnická osoba vykonávajúca svoju činnosť ako organizácia zamestnávateľov.

Združuje hospodárske podnikateľské subjekty pôsobiace v činnostiach súvisiacich so stavebníctvom.

Kontakt

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Viedenská cesta 5

851 01 Bratislava

(02) 436 332 63

sekretariat@zsps.sk

www.zsps.sk

Prihlásenie