Vytlačiť

Cena železnej rudy na burze sa medziročne zdvojnásobila, momentálne sa pohybuje okolo 170 dolárov za tonu, čo je najviac za posledných desať rokov. Od jej ceny - a cien koksu a oceľového šrotu - sa odvíja cena stavebnej ocele, ktorá je najpoužívanejším konštrukčným materiálom.

Stavebné firmy sa už dlhšie sťažujú, že im stúpajú náklady na materiál, ale oceľ je mimoriadny problém.

To, že zdražuje polystyrén a stavebné drevo, je pri väčších stavebných projektov v zásade nepodstatné. Oceľ však predstavuje jednu z najväčších nákladových položiek.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik tvrdí, že rast cien ocele spôsobuje až také kritické situácie, ako je neschopnosť realizovať podpísané zmluvy. „Buď sa preto investor dohodne so zhotoviteľom na úprave ceny v zmluvách, ale už sú aj signály na odstúpenie od zmluvy,“ dodáva.

Vyššie ceny znáša stavebná firma a zákazník

Stavebné firmy používajú oceľ ako výstuž prefabrikovaných konštrukcií, základových dosiek a betónu alebo vo forme samostatných oceľových nosníkov.

Ekonomický riaditeľ michalovskej firmy Chemkostav Patrik Sabov pre INDEX vraví, že zaznamenali medziročné zdraženie ocele o 68 percent. „Keďže máme takéto skúsenosti už z minulosti, ceny betonárskej ocele detailne sledujeme a prenášame do našich odbytových cien,“ konštatuje.

 

Celý článok nájdete na https://index.sme.sk/c/22639041/po-polystyrene-zdrazuje-aj-ocel-ovplyvni-to-ceny-bytov.html