Vytlačiť

Technológia budúcnosti, o ktorej sa veľa rozpráva, vzbudila veľký záujem najmä počas korony

Českí inovatívni nadšenci postavili minulý rok v priebehu pár hodín dom z 3D tlače, takzvaný Prvok. Experimentálne vytlačený dom, navyše plávajúci, hľadal inšpiráciu v organickom svete a svoje tvary získal vďaka robotickému ramenu.

Teraz si naši susedia zobrali na mušku voľnočasové aktivity, a preto v Prahe pribudne počas leta parkourové ihrisko s rozlohou 13 x 21 metrov vyrobené z 3D tlače.

Korona naštartovala inovácie

Za oboma projektmi stojí Stavebná sporiteľňa Českej sporiteľne (Buřinka), ktorá chce ukázať, že všetko sa dá, len sa treba posnažiť. Najmä v súčasnej koronovej dobe chcú inováciami pritiahnuť záujem a podnietiť verejnú diskusiu. Dúfajú, že zaujmú aj developerov. Pretože tí už dlhšie bojujú s nedostatkom pracovníkov v stavebníctve. Automatizácia a 3D tlač by tak podľa nich mohli byť levelom budúcnosti.

„Bývanie nie sú len štyri steny a je dôležité mať možnosť tráviť voľný čas vonku, a to bezpečne a blízko domova. Rozhodli sme sa využiť inovatívnu technológiu 3D tlače pri vytvorení parkourového ihriska. Zároveň chceme potvrdiť výhody používania recyklovaného betónu, takzvaného rebetongu,“ vysvetľuje predseda predstavenstva sporiteľne Libor Vošický.

Na projekte spolupracujú s výskumníkmi z Vysokej školy technickej v Brne. „Dlhodobé odborné štúdium a vývoj 3D tlače nás viedlo k založeniu spin-off spoločnosti 3Depositon. V spolupráci s Buřinkou teraz prinášame 3D tlač bližšie k ľuďom, vytvárame cestu ostatným nadšencom,“ reaguje konateľ spoločnosti David Škaroupka.

Perspektívna technológia, ale...

Slovenská realita v oblasti 3D tlače je však iná, borí sa s rôznymi problémami. Chýba finančná podpora, ale aj ochota pustiť sa do veľkých projektov. Svoje miesto si 3D tlač našla v rôznych projektoch a výrobkoch pre voľný čas, šport, zdravotníctvo, automobilový priemysel, dizajnérstvo, ale aj pri výrobe stavebných súčastí.

Vyjadrenie prezidenta k nedostatku vysokokvalifikovaných pracovníkov a tiež využitia technológie 3D tlače v stavebníctve nájdete v článku na odkaze: https://www.trend.sk/technologie/cesi-nas-opat-predbehli-tentokrat-nie-hokeji-razia-vlastnu-inovativnu-cestu-3d