Vytlačiť

Úsek, ktorý má vodičom uľahčiť cestu popri Žiline, sa borí s ďalšími problémami. Firmy, ktoré mali robiť významnú časť prác, sú zo stavby preč. Podľa švédskeho zhotoviteľa Skanska to vplyv na termíny mať nebude a na stavbe už funguje náhrada. Kto práce zastrešuje, neprezradili. Slovenské firmy Tubau a Cestné stavby Liptovský Mikuláš idú do konkurzu. Ohrozí to aj iné stavby, na ktorých pôsobia. 

Neslávne známu diaľničnú stavbu pri Žiline postihol pred štyrmi rokmi kolaps. Po tom, čo bol stavebný ruch na našom najdlhšom tuneli Višňové čoraz nižší, prišla teatrálna vrtuľníková kontrola expremiéra Petra Pellegriniho a následne rozviazanie zmluvy s vtedajším zhotoviteľom. Dôvodom útlmu bolo, že dodávatelia nemali splatené faktúry.

Po vlaňajšom reštarte prác pod taktovkou švédskej firmy Skanska sa však história nešťastnej stavby opakuje. Niektoré spoločnosti sa začali sťažovať na nedoplatky, dokonca pohrozili, že ak sa to nevyrieši, zablokujú neďalekú cestnú tepnu pod Strečnom.

Štát tvrdí, že platí, a Skanska tiež. Stopy vedú k rakúskej firme Porr, ktorá na tuneli robí pre Skansku, ale aj k slovenským spoločnostiam Tubau a Cestné stavby Liptovský Mikuláš, ktoré zase na stavbe dodávajú práce pre Porr.

Celý článok aj s vyjadrením prezidenta nájdetene na https://hnonline.sk/slovensko/96026041-spory-vo-visnovom-jeden-z-najvaecsich-subdodavatelov-odisiel-termin-dokoncenia-je-opaet-ohrozeny