Vytlačiť

Križovatku dvoch diaľnic pri vstupe do Bratislavy mali najprv postaviť Španieli. Stal sa z nej však horúci zemiak, ktorý pristál na stole súčasného ministra dopravy Andreja Doležala. Ten dielo začal súťažiť vlani. V súčasnosti je už známa aj najvýhodnejšia ponuka, ktorú dala poľská firma Budimex. Tender sa však takmer po roku ďalej komplikuje. O budúcnosti stavby má rozhodnúť Rada Úradu pre verejné obstarávanie. Podľa odborníka to môže potrvať týždne, ale aj mesiace.

Diaľnicou D1 prejde cez našu metropolu miestami aj stotisíc vozidiel denne. Na štvorprúdovku to nie je málo. Ich kapacita je totiž podľa noriem o 30-tisíc nižšia. Časť premávky mal z Bratislavy stiahnuť obchvat, na ktorý sa tranzitná doprava mala napojiť v križovatke neďaleko Zlatých pieskov. Tá však dodnes neexistuje.

Štát ju začal súťažiť asi pred rokom. Hoci to už v lete vyzeralo, že dielo dostane poľský Budimex, výsledok tendra aj po druhýkrát spochybnila skupina firiem z druhého miesta – Strabag a Porr.

„Naše združenie využilo svoje právo podať námietky, ktoré mu dáva zákon o verejnom obstarávaní, keďže malo pochybnosti ohľadne dodržania zákonného postupu verejného obstarávateľa pri vyhodnotení ponúk,“ odkazuje vedúca oddelenia komunikácie Strabagu Ivana Gregorová. Čo konkrétne združeniu uchádzačov prekážalo na výsledku súťaže, Gregorová priblížiť nechcela. Isté však je, že lehoty na výstavbu kľúčového diela sa ďalej posúvajú.

Celý článok nájdete na https://hnonline.sk/slovensko/96039515-strabag-s-porrom-sa-znova-odvolali-krizovatke-d1-d4-hrozi-oddialenie-aj-o-tristvrte-roka-tvrdi-odbornik