O trápení slovenského stavebníctva hovorí zníženie jeho podielu na HDP zo siedmich na 5,5 percenta. Horšie je, že Slovensko v porovnaní s okolitými štátmi stráca aj na stavebných investíciách
Slovenské stavebníctvo letné mesiace mierne naštartovali, hoci od ideálneho stavu je stále ďaleko. Počas dvojmesačných prázdnin stavebná produkcia medziročne jemne vzrástla, darilo sa najmä novej výstavbe a prácam na inžinierskych stavbách. Oveľa horšie to už bolo s výstavbou budov, ktorá dlhé mesiace stagnuje. Odborníci bijú na poplach a žiadajú štát o pomoc, keďže si uvedomujú, že jesenné obdobie prinesie ešte výraznejší prepad stavebného biznisu.
Napredovali práce na cestách
Stavebná produkcia ako celok dynamickejšie napredovala nielen v máji a júni, ale aj v júli 2023. V pluse sa udržala podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) najmä vďaka tuzemskej produkcii. Stavbári vyprodukovali v prvej polovici letných školských prázdnin 612 miliónov eur, pričom medziročný rast dosiahol tri percentá.
Stavebné firmy realizovali na domácej pôde viac ako 90 percent z celkovej produkcie odvetvia, pričom domáca produkcia medziročne rástla o šesť percent. Napomohlo k tomu posilnenie novej výstavby v medziročnom meradle o 9,2 percenta.
„Podielovo menšie zložky domácej produkcie nedosiahli úroveň spred roka, opravy a údržba sa medziročne znížili o 0,6 percenta a ostatné práce o 6,2 percenta,“ spresňuje hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.
Kým výstavba bytov klesla o 4,7 percenta, tak počas leta boli práce intenzívnejšie na slovenských cestách. O tom svedčia aj dáta úradu. Produkcia v prípade inžinierskych stavieb rástla už štvrtý mesiac v rade, pričom v júli až o takmer 28 percent.
Jeseň zníži počet zamestnancov
V priebehu siedmich mesiacov stavebné firmy realizovali produkciu za takmer 3,6 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku ide síce o zlepšenie, ale iba o 0,6 percenta. Alarmujúce je, že oproti vlaňajšku skončila výstavba budov v mínuse o 4,1 percenta.
Zlepšenie nepriniesol ani august, následkom čoho stavebné spoločnosti zaznamenali pokles dopytu. Až 73 percent stavbárov hlásilo v priebehu posledného mesiaca letných prázdnin štatistickému úradu stagnáciu stavebnej činnosti. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zaznamenalo rast len 23 percent podnikov.
Počas jesene očakávajú stavebné firmy mierny pokles počtu zamestnancov. „Súčasný počet zamestnancov v najbližších troch mesiacoch neplánujú zmeniť podniky, ktoré sa na celkovej zamestnanosti podieľajú 77 percentami, zníženie predpokladajú reprezentanti 16-percentnej skupiny a zvýšenie zamestnanosti sa má týkať zvyšnej sedempercentnej časti,“ dodáva J. Morháčová.
Celý článok si môžete prečítať na https://www.trend.sk/ekonomika/stavebnictvo-tri-roky-prepadlo-viac-ako-20-percent-pomoc-statu-je-stale-nedohladne