Vytlačiť

rast stavebnictva

09.02.206 | Slovenské stavebníctvo zažilo v roku 2025 mimoriadne silný rok. Po očistení o infláciu rástla produkcia až o 7 percent. K rastu prispela nová výstavba, rozsiahle rekonštrukcie, modernizácie aj zrýchlená výstavba infraštruktúry. Silný bol aj december, ktorý s takmer 12-percentným medziročným rastom patril k najvýkonnejším mesiacom roka.

Moderátorka: Ako si, pán Kováčik, vysvetľujete, že stavebníctvo vlani, v roku 2025, dosiahlo také výrazné, historické rekordné čísla?

Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebného priemyslu Slovenska:

Tých faktorov je niekoľko. My sme pozitívny rast očakávali, on nakoniec už prebiehal v priebehu roka 2025 v niekoľkých mesiacoch a k tým pozitívnym číslam prispelo to, že december je vo všeobecnosti silný mesiac pre stavbárov, pretože väčšinou sa uzatvárajú roky, je koniec zdaňovacieho obdobia. Takže mnohí, aj investori sa snažia uzatvoriť to, čo môžu. A tu k tomu prispela aj tá skutočnosť, že na infraštruktúrnych stavbách dopravnej infraštruktúry sa finišovalo na niekoľkých veľkých projektoch, ktoré sa aj ku koncu roku otvárali a odovzdávali do užívania. Či už je to úsek R2 pri Zvolene alebo je to D1 pri Žiline, známy tunel Višňové. Takže tieto úseky rozhodne prispeli, ako aj ich uzatváranie a vyfakturovanie prispelo k týmto pozitívnym číslam. Ale je to aj bytová výstavba, čo nás veľmi teší, pretože po rokoch ten trend oživenia tu nastal.

Celý záznam si môžete pozrieť tu Ekonomika :24 - Stavebníctvo láme rekordy, vyjadrenie prezidenta ZSPS Pavla Kováčika od 06:00 minúty