Vytlačiť

rekonštrukcia hotela a prístavba wellness centra, Tále, okr. Brezno, Rekreačný areál Bystrá

Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Zoltán Bartal, Ing. Kinga Bartal, Ing. István Görözdi, Ing. Zsolt Mátyás
Projektant architektonickej časti: Graphite spol. s r. o.
Projektanti rozhodujúcej odbornej časti – statika stavby: Ing. Zoltán Szabad, PhD. Ing. Peter Trávniček
Hlavný zhotoviteľ: Metrostav SK a. s.
Hlavní stavbyvedúci: Ing. Darina Macková, Ing. Pavol Latta
Stavebník: Hotely a Penzióny a. s.
Dozorná činnosť: Ing. Peter Halás
Stavebné náklady bez DPH: 8,396 mil. €

Prístavba wellness centra a prestavba Hotela Bystrá sa uskutočnila s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE - Operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast Európsky fond regionálneho rozvoja.

Rekonštrukcia pôvodného a pred jej realizáciou i značne zdevastovaného hotela v Bystrej doline, spojená s prístavbou moderného wellness centra, priniesla do oddychovo-relaxačných zariadení v známej nízkotatranskej rekreačnej oblasti Tále nový subjekt, dnes plne zodpovedajúci štandardnej a plnohodnotnej predstave o oddychu a relaxe na Slovensku najmä v oblasti rodinnej dovolenky.

Komplex, pozostávajúci z ubytovacej (hotelovej) a wellnessovej časti (pre viac ako 100 osôb), sa stal prirodzenou súčasťou okolitej prírody. Priestranné izby s pohodlným a účelným vybavením, ku ktorému patrí aj relax pre deti a dospelých vo wellness centre, sú spolu s nádhernou scenériou a výhľadom na Nízke Tatry zárukou dovolenkového komfortu a pohody. Hotel je svojim priestorovým vybavením vhodný aj na firemné a kongresové účely. Významným funkčným a estetickým prvkom výstavby sa stali i spevnené plochy a drobná architektúra s koridorom okrasnej zelene, ktorý prirodzene doplnil atmosféru okolia.

Na 1. NP sú priestory bazénového sveta (veľký odpočinkový bazén s atrakciami pre 60 osôb a malý detský bazén pre 8 detí) a saunového sveta. Na tieto časti je napojená odpočinková časť - zimná záhrada s ležadlami. Súčasťou sú dva masážne priestory, šatne a hygienické zázemie pre ženy a mužov. Saunový svet je delený na viacero služieb (fínske a parné sauny), do centrálnej časti je orientovaný sedací horúco-vodný kúpeľ pre 6 osôb. Je tu aj ochladzovací bazén, ľadopád, kneippov šliapací kúpeľ, pitné fontány, teplé lavice a rôzne sprchy s atrakciami. Všetky komunikačné a oddychové plochy sú ľahko dostupné aj pre imobilných návštevníkov. Celá galéria je opticky prepojená s bazénovo-relaxačnou časťou. Na poschodí je umiestnené fitnes a do obvodovej steny boli osadené zasklené steny s prístupom na terasu. Výber použitých kvalitných stavebných a interiérových materiálov, ako aj architektonické prepojenie zrekonštruovanej a novopostavenej časti formou presklenej spojovacej chodby, umožňujú celoročné využitie hotelového areálu.

Realizácia projektu, cieľom ktorého bolo spojiť staré s novým a zmodernizovať už známy hotel, predstavila jednu z konkrétnych možností rekonštrukcie chátrajúcich rekreačných zariadení na Slovensku. Pôvodná stavba tak pri dobrej spolupráci zhotoviteľa so stavebníkom a architektom dostala novú tvár i možnosť jej využitia.

Foto: Ing. Ján Barbiar, Martin Vrabko