[dennikstandard.sk] Stavebné drevo zdraželo na trojnásobok. Pre rast cien stavebnín sa stavby predražujú a naťahujú

Ustupujúcou pandémiou vyleteli ceny stavebných materiálov. Zhoršila sa ich dostupnosť, stavby sa predražujú, termíny dokončenia sa posúvajú a stavebné firmy žijú v neistote. V porovnaní s obdobím pred pandémiou najviac zdraželi oceľ a drevo. Kto môže odložiť stavbu, nech si počká na upokojenie situácie.

Už v marci varoval Zväz spracovateľov dreva (ZSD) pred cenovou kalamitou naprieč celou Európskou úniou. Predseda sekcie drevostavieb ZSD Róbert Lukáč vtedy upozorňoval, že ceny dreva vzrástli viac ako o polovicu. Navyše sa neúmerne, až na niekoľko mesiacov, predĺžila dodacia lehota aj pri inokedy spoľahlivých partneroch. Momentálne je situácia ešte horšia.

Spracovatelia dreva varujú, že dostupnej suroviny je na Slovensku málo. Menej sa ťaží, ale hlavným dôvodom je obrovský dopyt.

Od začiatku roka sa ceny ihličnatej piliarskej guľatiny na Slovensku vyšplhali k nevídaným číslam. Dnes štátny podnik Lesy SR predáva najcennejší sortiment po 96 eur za kubický meter.

Trojnásobný nárast ceny

„Od začiatku roka 2021 rástli ceny surového dreva a aj výrobkov z neho (rezivo, stavebné drevo a podobne). Kým surovina narástla do dnešných čias v porovnaní s predchádzajúcim rokom o cca 30 percent, výrobky z dreva (rezivo, stavebné drevo, lepené drevo, nosníky z dreva a pod.) v rozpätí od 50 percent až do 120 percent,“ uviedol pre Štandard generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva Peter Zemaník.

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) v analýze vypracovanej pre ministerstvo dopravy informuje, že cena dreva stúpla o 20 až 40 percent. Prezident ZSPS Pavol Kováčik však priznáva, že na trhu stavebného smrekového dreva zväz aktuálne zaznamenáva nárast až na trojnásobok ceny od začiatku tohto roka.

Celý článok nájdete na https://dennikstandard.sk/107096/stavebne-drevo-zdrazelo-na-trojnasobok-pre-rast-cien-stavebnin-sa-stavby-predrazuju-a-natahuju/

ZSPS v skratke

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska je nezávislá dobrovoľná, nepolitická, otvorená hospodárska a záujmová právnická osoba vykonávajúca svoju činnosť ako organizácia zamestnávateľov.

Združuje hospodárske podnikateľské subjekty pôsobiace v činnostiach súvisiacich so stavebníctvom.

Kontakt

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Viedenská cesta 5

851 01 Bratislava

(02) 436 332 63

sekretariat@zsps.sk

www.zsps.sk

Prihlásenie