[sme.sk] Koronavírus zdrží realitné projekty, s poklesom cien sa neráta

Niektorí dodávatelia už majú problémy s materiálom aj robotníkmi.

BRATISLAVA. Súčasná situácia spojená s výskytom epidémie nového koronavírusu môže pri niektorých realitných projektoch na Slovensku spôsobiť niekoľkotýždňové predĺženie plánovanej výstavby.

"Dopady pandémie sa líšia na každej stavbe, ale dá sa povedať, že vo väčšine prípadov oneskorenie dokončenia a odovzdania bytov nastane,“ uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Utlmené stavebné úrady

Podľa neho pritom netreba zabúdať ani na výrazné obmedzenie činnosti stavebných úradov, a z tohto dôvodu sťaženú kolaudáciu dokončených bytov pred ich odovzdaním do užívania.

Jeho slová potvrdzuje aj člen predstavenstva slovenskej developerskej spoločnosti ITB Development Ivan Rolný.

Problém s materiálom aj robotníkmi

Niektorí dodávatelia stavebných prác môžu podľa neho pre karanténne opatrenia a uzatvorené hranice čeliť problémom s nedostatkom pracovnej sily.

"Taktiež je pravdepodobné, že sa môže vyskytnúť omeškanie dodávok stavebného materiálu,“ priblížil Rolný.

Ako doplnil Kováčik, problematické sú aj ochranné opatrenia stavebných firiem pre ochranu pracovníkov na stavbe, ako napríklad rozdelenie práce na stavbách tak, aby pracovníci neprichádzali navzájom do styku, či celkovo komplikovaná koordinácia prác a logistiky.

Ceny by mali odolať

Koronavírus však podľa oslovených developerov podľa všetkého neprinesie pokles cien nehnuteľností.

"Na trhu je stále nedostatok bytov, a preto na to zatiaľ neexistujú žiadne dôvody. Rovnako ani pre byty, ktoré budú dokončené o jeden až dva roky nevidím dôvody na korekciu ceny,“ konštatoval Rolný.

Súhlasí aj obchodný riaditeľ Cresco Real Estate Michal Pauer.

"Nepredpokladáme znižovanie cien, nastať môže pokles rastu či stagnácia cien, keďže novostavieb bude na trhu stále nedostatok,“ povedal.

Prevzaté z: https://ekonomika.sme.sk/c/22376700/koronavirus-zdrzi-realitne-projekty-s-poklesom-cien-za-nehnutelnosti-sa-nerata.html

Dokumenty  NA STIAHNUTIE

Niektoré dokumenty sú určené len členom zväzu. Prosím prihláste sa prostredníctvom svojho firemného alebo osobného účtu.

Pokiaľ svoje užívateľské meno a heslo nepoznáte, kontaktujte administrátora webovej stránky.

ZSPS v skratke

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska je nezávislá dobrovoľná, nepolitická, otvorená hospodárska a záujmová právnická osoba vykonávajúca svoju činnosť ako organizácia zamestnávateľov.

Združuje hospodárske podnikateľské subjekty pôsobiace v činnostiach súvisiacich so stavebníctvom.

Kontakt

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Viedenská cesta 5

851 01 Bratislava

(02) 436 332 63

sekretariat@zsps.sk

www.zsps.sk

Prihlásenie