[asb.sk] Doležal bude rokovať o požiadavkách stavbárov. Plošné riešenie nepripustil

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal bude musieť rokovať s ministerstvom financií, či vykryje nároky a prípadné dodatky k zmluvám.

Nároky stavebných spoločností na úpravu zmlúv pre zvyšovanie cien stavebných materiálov sa budú posudzovať individuálne. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) tvrdí, že plošné riešenie tohto problému nie je možné. Požiadavky zhotoviteľov na zvýšenie zmluvných cien na základe dodatkov bude podľa ministra potrebné prekonzultovať s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO), prípadne s vlastnými obstarávateľmi, a to z hľadiska toho, či je možné využiť časť zákona o verejnom obstarávaní, ktorý umožňuje uzatvárať dodatky k zmluvám.

„Budem musieť rokovať s ministerstvom financií, či vykryje tento nárok a prípadný dodatok k zmluve, lebo žiadna plošná dohoda o vykrývaní potenciálnych nárokov neexistuje a už vôbec nie je v rozpočte,“ upozorňuje Doležal. O náraste cien stavebných materiálov a požiadavkách zhotoviteľov stavieb podľa neho rokujú, ale týka sa to aj samospráv. V komisii pre uvedenú problematiku by podľa ministra mali byť nielen zástupcovia ministerstiev dopravy a výstavby a financií, ale ideálne aj Najvyššieho kontrolného úradu SR, Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií a tiež Štatistického úradu.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik hovorí o snahe presvedčiť štát, že v prípade nečakane výrazného zvyšovania cien materiálov v odvetví ide o nepredvídateľný vplyv na realizáciu zákaziek. Upozornil, že ani Inštitút finančnej politiky začiatkom tohto roka pri prognóze vývoja inflácie nepredpokladal žiadne dramatické výkyvy cien. „Nepredvídateľnosť je predsa riešená zmluvami úplne rovnako, ako keď máme nepredvídateľnosť geológie alebo iných podmienok. Teraz je nepredvídateľnosť cien,“ povedal Kováčik pre agentúru SITA.

Ceny materiálov v stavebníctve v auguste tohto roka medziročne vzrástli o 16 %. Od začiatku tohto roka v porovnaní s tým istým obdobím uplynulého roka boli v priemere vyššie o 6,4 %. Podľa štatistických údajov ceny stavebných prác sa v auguste oproti tomu istému mesiacu vlani zvýšili o 6,3 % a od začiatku roka v priemere vzrástli medziročne o 1,7 %.

Celý článok na https://www.asb.sk/biznis/dolezal-bude-rokovat-o-poziadavkach-stavbarov-plosne-riesenie-nepripustil

ZSPS v skratke

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska je nezávislá dobrovoľná, nepolitická, otvorená hospodárska a záujmová právnická osoba vykonávajúca svoju činnosť ako organizácia zamestnávateľov.

Združuje hospodárske podnikateľské subjekty pôsobiace v činnostiach súvisiacich so stavebníctvom.

Kontakt

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Viedenská cesta 5

851 01 Bratislava

(02) 436 332 63

sekretariat@zsps.sk

www.zsps.sk

Prihlásenie